تبلیغات
بیمه -فروش-بازاریابی - بازاریابی بیمه

بیمه -فروش-بازاریابی

همین حالا انجام بده!

یکشنبه 17 بهمن 1389

بازاریابی بیمه

نویسنده: admin   طبقه بندی: بیمه، تجارت و فروش، بازاریابی، 

یکی از خوانندگان عزیز سئوالی را مطرح نموده بودند که با توجه به اینکه این سئوال و نکات مربوط به بازاریابی سئوال بسیاری از دوستان بوده، سعی می‌کنم در این پست ضمن پاسخ به سئوال ایشان به ذکر پاره‌ای از نکات مربوط به بازاریابی بیمه بپردازم:

 

سئوال: به نظر شما بازاریاب بیمه، خانم باشد بهتر است یا آقا؟ یا بسته به نوع بیمه و نوع بازار متفاوت است؟ لطفاً با دلیل برایم توضیح دهید.

در پاسخ باید عرض نمایم که بنده اعتقاد چندانی به تفاوت بین زن و مرد در عرصه بازاریابی بیمه ندارم بلکه هر کدام با داشتن مشخصات اولیه و مورد نیاز یک بازاریاب، مطالعه و به روز بودن اطلاعات و دانش بیمه‌ای و آگاهی به تکنیک‌های بازاریابی و فنون مذاکره می‌توانند در امر بازاریابی موفق باشند. البته شاید مواردی نظیر نوع بیمه و یا بازار که اشاره فرمودید در این خصوص تاثیرگذار باشند، به عنوان مثال در خصوص بیمه‌های مهندسی و مسئولیت در صورتی که نیاز به مراجعه به سایتها و کارگاههای ساختمانی و عمرانی باشد و یا در برخی صنایع نظیر ریخته‌گری، نفت و گاز و پتروشیمی که فرد بازاریاب می‌بایست حضوری فعال در محل این صنایع داشته باشد، شاید مساله بازاریابی برای خانمها اندکی مشکل باشد، اما این تفاوت‌ها آنچنان محسوس نیست به نحوی که در این عرصه‌ها نیز خانم‌های بازاریاب موفق بسیارند.

برای تکمیل گفته‌هایم سعی می‌کنم پاره‌ای از مشخصات اولیه مورد نیاز فرد بازاریاب و نکاتی که وی می‌بایست در نظر داشته باشد را به شرح ذیل ذکر نمایم.

مشخصات اولیه مورد نیاز فرد بازاریاب و نکاتی که وی می‌بایست در نظر داشته باشد:

1.       مشخصات ظاهری و فردی

1.1.    آراستگی ظاهر

1.2.    نظم و وقت‌شناسی

1.3.    صبر و شکیبائی

2.       دانش عمومی

2.1.    روابط عمومی قوی

2.2.    آگاهی از علم روانشناسی

2.3.    آگاهی از علم سخنوری و آشنائی فنون مذاکره

2.4.    اطلاعات عمومی قوی

3.       دانش فنی

3.1.    اشراف کامل به بیمه‌نامه‌هایی که عرضه می‌نماید

3.2.    مطالعه مستمر پیرامون مسائل بیمه و بروز بودن دانش بیمه‌ای

4.       نکاتی که می‌بایست در اجرای بازاریابی در نظر گرفت

4.1.    انتقال کامل اطلاعات مربوط به بیمه‌نامه به بیمه‌گذار (نقاط ضعف و قوت، مزایا، محدودیت‌ها و استثنائات)

4.2.    جمع‌آوری اطلاعات و کسب پیش‌شناخت نسبت به بیمه‌گذار پیش از رو در رو قرار گرفتن با وی

4.3.    برقراری ارتباط صحیح با بیمه‌گذار

سپس فرد می‌بایست با در نظر گرفتن و شناسائی بازار هدف، نسبت به تدوین استراتژی و سناریوهای مختلف برای دستیابی به هدف اهتمام ورزیده و سپس با در نظر گرفتن سه اصل اول پشتکار، دوم پشتکار و سوم هم پشتکار، حرکت بسوی هدف تعیین شده را آغاز نماید.

کلیدهای طلائی بازاریابی بیمه

بیمه‌گذار حق دارد در خصوص بیمه‌نامه‌ای که می‌خرد اطلاعات کامل کسب نماید، حتی اگر این اطلاعات منجر به نخریدن بیمه‌نامه از جانب وی شود وظیفه بازاریاب این است که نقاط ضعف و قوت، مزایا، محدودیت‌ها و استثنائات بیمه نامه را بطور کامل برای بیمه گذار تشریح نماید.

سعی کنید بیمه‌نامه‌ای متناسب با نوع فعالیت، ریسک تهدیدکننده اموال و دارائی‌ها، متناسب با بودجه بیمه‌گذار و با بهترین نرخ و شرایط برای وی تهیه کنید.

به بیمه‌گذارتان اثبات کنید که صرفاً به فروش بیمه‌نامه و منافع مالی حاصله برای خودتان فکر نمی‌کنید بلکه در پی ایجاد رابطه‌ای برد – برد با وی هستید تا وی در سایه خرید این بیمه‌نامه و اطمینان خاطر حاصله، با آسودگی به فعالیت اقتصادی – اجتماعی خود بپردازد. بدین ترتیب بار مالی حاصله از هزینه خسارات احتمالی را از دوش وی برداشته‌ و خود نیز درآمدی کسب خواهید نمود.

به فروش بیمه به عنوان یک سرمایه‌گذای بلندمدت بنگرید نه یک فروش کوتاه مدت.

به بیمه‌گذارانتان این اطمینان را بدهید که با خرید بیمه‌نامه و دریافت حق‌بیمه از سوی شما، رابطه‌تان با وی قطع نمی‌شود، بلکه این ارتباط  قوی‌تر شده و شما در هر لحظه آماده ارائه خدمات و اطلاعات و مشاوره بیمه‌ای به وی می‌باشید.

به بیمه‌گذارتان این اطمینان را بدهید که فروش بیمه‌نامه پایان خدمت به ایشان نیست بلکه آغاز ارائه خدمات شما است.

در تمام طول سال و به طرق مختلف ارتباطتان را با بیمه گذارتان حفظ کنید. این امر می‌تواند بوسیله فکس، تلفن، ایمیل و به بهانه تبریک اعیاد و مناسبت‌ها و ... تداوم یابد.

هزینه گرایش بیمه‌گذارتان به سوی رقبا را برای وی افزایش دهید.

منبع :http://farhangebimeh.blogfa.com/post-488.aspxنویسندگان

نظرسنجی

  مطالب این وبلاگ چه نیازی از شما را تامین می کند؟درج تبلیغ در انتهای پستهای وبلاگ


کافه بازاریابی

مرکز آموزش عالی علم و فن آوری شمس

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


خبرنامه وبلاگ

Powered by WebGozar