تبلیغات
بیمه -فروش-بازاریابی - شما هم می توانید بهترین سخنرانی را ارائه دهید!

بیمه -فروش-بازاریابی

همین حالا انجام بده!

 در مواقعی نیاز مبرمی به این است که فروشنده در جمع هیئت مدیره سازمان هدف ویا هر جمع دیگری برای فروش ، صحبت نموده وجمع را راضی و ملزم به خرید خدمات ویا کالاهای خویش نماید.
در فروشندگی بیمه در مبحث فروش عمر جمعی و یا ارائه نرخ برای صدور انواع بیمه نامه ،این پست صادق می باشد(مدیر وبلاگ)

اگر همین الان از شما بخواهند در مورد موضوعی که اطلاعاتی هم درباره ی آن دارید برای جمعی (مثلاً 100 نفره) صحبت کنید، چه احساسی خواهید داشت؟! احساستان هرچه باشد، بعد از خواندن این مقاله، آرامش و اعتماد به نفس تان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت؛ و با انجام تمرین های ذکر شده و مداومت بر آنها، روز به روز توانایی شما در سخن گفتن برای جمع بیشتر خواهد شد.
نحوه ی برقراری ارتباط از جامعه ای به جامعه ی دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است. اما چیزی که در فرهنگ ها و جوامع مختلف مشترک است، این است که انسان ها از طریق کار و فعالیتی که می کنند، باور و نگاهی که به دنیا دارند، این که چه می گویند و چگونگی نحوه ی بیان عقاید و باورها، با دیگر انسان ها و جهان هستی رابطه برقرار می کنند.
در دوران کودکی چون انسان هنوز پای بند به قیود و الگوهای رفتاری که از طریق جامعه و خانواده به او تحمیل می شود نشده است، کاملاً طبیعی و بر اساس غرایز خود زندگی و رفتار می کند. به همین خاطر است که کودک به راحتی با رفتار و گفتاری کاملاً طبیعی، با دیگران رابطه برقرار می کند.شاید یک کودک به راحتی در جمعی برای اطرافیان با لحن کودکانه اش شیرین زبانی کند و نظر و عقیده خود را با دیگران در میان بگذارد؛ اما همین کودک هر چه بزرگ تر می شود و در قالبی قرار می گیرد که جامعه و خانواده سازنندگان آنند، فرد از بُعد طبیعی خود فاصله می گیرد.
اگر چه رعایت باید و نبایدها و الگوهای رفتاری جامعه برای زندگی در آن جامعه لازم و ضروری است، اما اگر فرد از چگونگی و نحوه ی بکارگیری آنها آگاهی نداشته باشد، احساس خواهد کرد که وجود باید و نبایدها فقط موجب محدودیت خواهند شد؛ وجود احساس محدودیت موجب بروز ترس در فرد می شود و در نتیجه نمی تواند به راحتی با دیگران رابطه ی مؤثر برقرار کند. به بیان دیگر، فرد در ارتباط با دیگران احساسات و عواطف خود را به راحتی بیان نمی کند و یا به نوعی آنها را سرکوب می کند. در نتیجه، فرد همیشه سعی می کند حالتی رسمی و اتو کشیده به خود بگیرد و در پی این باشد که "لفظ قلم" و کتابی صحبت کند و فکر می کند این گونه دیگران او را خواهند پذیرفت.
شاید به همین خاطر است که انسان هر چقدر بزرگ تر می شود برایش مشکل تر است که در جمع و حضور دیگران عقاید و نظرات خود را بیان کند و به عبارتی نمی تواند در جمع صحبت کند.
آیا شما هم جز افرادی هستید که از صحبت کردن در جمع هراس دارند؟!


همین حالا خود را ارزیابی کنید...
- هر وقت می خواهم در جمعی صحبت کنم، چار تعریق، لرزش، افزایش ضربان قلب، کوتاهی تنفس، انقباض عضلات و ... می شوم.
- وقتی از من می خواهند در جمعی صحبت کنم، اعتماد به نفسم را کاملاً از دست می دهم، دست و پایم را گم می کنم و نمی توانم درست فکر کنم.
- وقتی می خواهم در جمعی صحبت کنم، تمرکز حواسم را از دست می دهم، دچار سرگیجه و لرزش صدا می شوم و نمی توانم مطالب را به درستی و منظم بیان کنم و یادم نمی آید که قرار بود چه بگویم!
- برایم فرقی نمی کند که محیط و حضار آشنا یا ناآشنا هستند؛ در هر دو حالت وقتی قرار است در جمعی صحبت کنم دچار اضطراب می شوم.
- می ترسم از این که دیگران مخالف نظر من باشند و یا مرا مسخره کنند!
- می ترسم از این که دیگران متوجه می شوند که من هنگام صحبت اعتماد به نفس خود را از دست داده ام و اضطراب دارم!
- و...
همان طور که می دانید، تأیید عبارات بالا نشان دهنده آن است که شخص نمی تواند در جمع به راحتی صحبت کند و عقاید و نظرات و مطالبی را که تهیه کرده است به طور منظم و دقیق برای دیگران بیان کند.
حتماً می دانید که این مسئله قابل حل است و می توان با تمرین و تکرار، ترس در جمع صحبت کردن را از بین برد و اعتماد به نفس لازم را به دست آورد. با خواندن ادامه ی مطلب، شما به این هدف دست خواهید یافت.
آیا تا به حال از خود پرسیده اید که:

- چه عاملی موجب می شود که وقتی برای جمعی صحبت می کنم، نمی توانم مانند زمانی که برای یک نفر صحبت می کنم یا زمانی که به راحتی در جایی نشسته ام، بر اعصاب خود مسلط باشم؟
- چه دلیلی دارد که وقتی برای جمعی صحبت می کنم دچار اضطراب می شوم و نمی توانم بر افکار و صحبت هایم تسلط داشته باشم؟
پیش از هر چیز باید بدانید شما تنها کسی نیستید که چنین ترسی را تجربه می کنید؛ و البته بخشی از این ترس لازم و مفید است. اما این ترس اگر به میزانی باشد که شما را از انجام فعالیت هایتان باز دارد و مانع پیشرفت و موفقیتتان شود، باید به فکر غلبه بر این ترس باشید. برای رسیدن به این هدف لازم است به تمریناتی که ارائه می شود توجه کنید و آنها را به کار بگیرید.
اما قبل از انجام تمرینات لازم است خود را آماده کنید:
- ابتدا چند دقیقه (2-5 دقیقه) نفس عمیق بکشید و اگر می توانید، از راه های دیگری که می دانید، برای آرام کردن خود استفاده کنید. 
-اکنون زمان آن رسیده است هر چه افکار منفی نسبت به خود و دیگران و یا شرایط داشتید را از خود دور کنید تا از این طریق بتوانید اعتماد به نفسی را که برای صحبت در جمع لازم و ضروری است، کسب کنید.
- صاف و محکم بایستید و سر و چانه و شانه هایتان را بالا نگه دارید. این ژست نشان می دهد موضوعی که می خواهید درباره اش صحبت کنید، موضوع مهم و با اهمیتی برای شما و شنوندگان است(و نیز شما به اصطلاح سوار بر موضوع هستید و اطلاعات جامعی در این باره دارید)
اکنون شما با افکار و احساسات مثبتی که نسبت به خودتان و شرایط اطراف دارید، آماده هستید تا تمرینات زیر را انجام دهید.

(نکته: تمرین و تکرار بیشتر، موفقیت بیشتر را به همراه دارد.)

1- کنار گذاشتن هر نوع مانعی که ذهن ایجاد می کند
اولین مانعی که موجب می شود شما از صحبت کردن در جمع ترس داشته باشید، این است که احساس خوبی نسبت به اطرافیان نداشته باشید و فکر کنید ممکن است دیگران به شما بخندند و شما را مسخره کنند و یا حتی متوجه شوند که شما چقدر مضطرب هستید و ... به همین دلیل فکر می کنید که باید مثل آدم آهنی یا به عبارت دیگر اتو کشیده و لفظ قلم صحبت و یا رفتار کنید. زنجیرهای قیود را بکشنید و خودتان باشید. اگر لهجه ای دارید، به لهجه ی خودتان صحبت کنید (البته اگر مطمئن هستید که دیگران صحبت های شما را متوجه خواهند شد). پس: خودتان باشید، آزادانه رفتار کنید و آزادانه صحبت کنید.

2- تقلید نکنید
هیچ کدام از انسان ها دقیقاً مثل هم نیستند (حتی دو قلوهای یک تخمکی هم تفاوت هایی با هم دارند). اگر دیدید که شخصی به طرز خاصی در جمع صحبت می کند که مورد پذیرش دیگران واقع می شود، سعی نکنید مثل او باشید! آن طرز صحبت و یا ژست رفتاری، مخصوص و برازنده ی آن شخص است نه شما! شما هم می توانید جوهره ی وجودی خود را کشف کنید و به طریقی که برازنده ی شماست صحبت کنید.
پس بدانید که نه دیگران می توانند مثل شما شوند و نه شما می توانید مثل دیگران باشید. شما یگانه هستید.

3- تمرین کنید
شنوندگان دوست دارند کلام گوینده واضح، صریح و با لحنی راحت و طبیعی باشد. به همین دلیل لازم است قبل از این که بخواهید در جمعی صحبت و یا سخنرانی کنید، ابتدا در مقابل آینه با خودتان صحبت کنید، تمرین کنید که راحت و طبیعی صحبت کنید؛ صحنه در جمع بودن را با تمامی جزئیاتش تصور کنید. مثلاً تصور کنید که یکی از حضار از شما سؤالی می پرسد و شما با گفت و گوی کاملاً ساده و طبیعی به سؤال وی پاسخ می دهید. (توجه: شنونده نباید احساس کند که شما مطلب را فقط حفظ کرده اید و اطلاعی درباره ی موضوع ندارید! پس لازم است اطلاعات خود را افزایش دهید).

4- به رفتارهای کلامی و غیرکلامی خود توجه کنید
باید بدانید هنگامی که می خواهید در جمعی صحبت کنید و مطلبی را به دیگران منتقل کنید، علاوه بر کلام شما، رفتارهای غیرکلامی شما هم در انتقال مطالب بسیار مهم و تأثیرگذار است. این که گاهی از دستهایمان استفاده کنیم و یا متناسب با موضوع، حالت چهره و یا تُن صدای ما با توجه به هیجان هایمان تغییر کند، و همچنین قدرت صدای گوینده، در انتقال پیام مؤثر است.
به همین دلیل توصیه می شود که از طریق بیان احساسات و عواطف خود برای بیان جملاتتان استفاده کنید. این کار موجب نزدیکی گوینده و شنونده می شود و موجب می شود پیام بهتر و سریع تر منتقل شود.

5- به هدفتان توجه کنید
از خودتان بپرسید: چرا می خواهم درباره ی این موضوع صحبت کنم؟ آیا این موضوع برای من اثبات شده است؟ چه چیزی را و چرا باید در این مورد به دیگران ثابت کنم؟ انتظار دارم چه موضوعی را و چگونه درک کنند و ... . بعد از این که پاسخ این سؤالات را برای خود یافتید، آنها را با شنوندگان صادقانه در میان بگذارید و آنها را از اهدافتان آگاه سازید.

6- به حاضران در جمع احترام بگذارید
می توانید در ابتدای جلسه از حضار بخواهید که در بحث ها با شما مشارکت کنند و اگر نظر و عقیده و یا سؤالی داشتند به راحتی بیان کنند؛ همچنین می توانید خودتان از آن ها سؤال کنید و یا جمله ای را نیمه تمام بگذارید و از آنها بخواهید آن جمله را تکمیل کنند. در آخر به خاطر پاسخی که از آنها دریافت کردید و همچنین حضور آنها در جلسه و وقتی که برای ارائه مطالب در اختیار شما قرار دادند، از آنها تشکر کنید.
شما هم می توانید بهترین تجارب سخنرانی را داشته باشید؛ اگر پشتکار و اراده داشته باشید می توانید بر ترس خود غلبه کنید. این ترس در مقابل اراده ی شما ناتوان است. کافی است سخنرانی را شروع کنید، بعد از این که چند کلمه صحبت کردید، کنترل سخنرانی را در اختیار خواهید گرفت و به بهترین نحو مطالب خود را ارائه خواهید کرد. فقط کافی است باور داشته باشید!
این که سخنرانی شما به چه میزان موفق باشد به این بستگی دارد که قبلاً چقدر درباره ی موفقیت فکر کرده اید و خود را تا چه اندازه انسانی موفق می دانید!
از این پس شما در ارتباط با دیگران احساس امنیت و آرامش خواهید کرد و نظرات خود را در اجتماعات رسمی و غیر رسمی با قدرت بیان خواهید کرد.
نویسندگان

نظرسنجی

  مطالب این وبلاگ چه نیازی از شما را تامین می کند؟درج تبلیغ در انتهای پستهای وبلاگ


کافه بازاریابی

مرکز آموزش عالی علم و فن آوری شمس

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


خبرنامه وبلاگ

Powered by WebGozar