تبلیغات
بیمه -فروش-بازاریابی - انواع آژانس تبلیغاتی

بیمه -فروش-بازاریابی

همین حالا انجام بده!

سه شنبه 22 فروردین 1391

انواع آژانس تبلیغاتی

نویسنده: admin   طبقه بندی: بازاریابی، تجارت و فروش، 

انواع آژانس تبلیغاتی
آژانس تبلیغاتی خدمات كامل (Full-Service Agency)
آژانس تبلیغاتی خدمات كامل (Full-Service)، مجموعه‌ی گسترده‌ای از فعالیت ها شامل : فعالیت های بازاریابی، فعالیت های ارتباطی و خدمات تبلیغاتی شامل : برنامه‌ریزی استراتژیك، انجام امور خلاقه و تهیه فعالیت های تبلیغاتی و همچنین انجام تحقیقات و انتخاب رسانه‌ی تبلیغاتی مناسب را انجام میدهند. یك آژانس تبلیغاتی خدمات كامل (Full-Service)، همچنین ممكن است بتواند فعالیت های غیر تبلیغاتی شامل : تعیین برنامه های راهبردی بازاریابی، تعیین برنامه های ارتقای فروش (Sales Promotion)، انجام فعالیت آموزش روشهای فروش (Sales Training) و نمایش محصولات برای فروش (Trade Show) را انجام دهد.
محاسن آژانس تبلیغاتی خدمات كامل: این دسته از آژانس های تبلیغاتی به دلیل وسعت تواناییشان، همواره آماده‌خدمت هستند. آنها به افراد خلاق دسترسی دارند و خدمات گوناگونی، قابل ارائه دارند.
ضعف های آژانس تبلیغاتی خدمات كامل: خیلی از مشتریها قابلیت های این دسته از آژانس های تبلیغاتی را درك نمی كنند. در برخی از موارد مشتری، متوجه فعالیت خلاقه نشده و ایده های ناب ازبین می روند.

آژانس تبلیغاتی ویژه (Specialty Agency)
آژانس تبلیغاتی ویژه برای حرفه‌خاصی فعالیت می كند، مانند:
• پزشكی
• املاك
• آموزش
• مالی
آژانس تبلیغاتی ویژه همچنین در زمینه های فعالیت های خاصی هم ممكن است كار كند، مانند :
• اینترنت
• روابط عمومی
• بازاریابی
• تحقیقات

محاسن آژانس تبلیغاتی ویژه: چون این آژانس های تبلیغاتی درمورد حرفه‌خاص و یا زمینه‌فعالیتی خاص فعالیت می كنند، طبیعی است كه به خوبی از آن كار مطلع بوده و می دانند كه چه كاری را باید و چه كاری را نباید انجام داد.
ضعف های آژانس تبلیغاتی ویژه: آنها عموما مستقل كار می كنند بنابراین مشتری احساس می كند خارج از گود قرار دارد و خیلی از مواقع كارهایی انجام می دهند كه مطابق خواسته‌مشتری نیست و در خیلی از موارد چون مشتری، متوجه منظور آژانس تبلیغاتی نمی شود، بنابراین ایده های آژانس تبلیغاتی ممكن است كهنه به نظر برسند.

آژانس تبلیغاتی درون سازمانی (In-House Agency)
بسیاری از شرکت ها سعی در كاهش هزینه های خود و همچین كنترل نزدیك فعالیت های تبلیغاتی خود دارند، بنابراین دركنار تشكیلات خود، آژانس تبلیغاتی درون سازمانی ایجاد می کنند. شرکت های بزرگ همواره آژانس تبلیغاتی درون سازمانی داشته و برای به دست آوردن ایده های تازه، برخی از كمپین ها و پروژه های تبلیغاتی خود را به آژانس های تبلیغاتی خارج از مجموعه‌ خود ارائه می کنند.

حسن های آژانس تبلیغاتی درون سازمانی: یك دلیل عمده برای استفاده از آژانس های تبلیغاتی درون سازمانی، كاهش هزینه ها است. آژانس تبلیغاتی درون سازمانی درك بهتری از محصول/خدمت شركت و آگاهی بیشتری از اهداف آن داشته و ارتباط تنگاتنگی نیز با واحدهای بازاریابی و روابط عمومی شركت برقرار خواهد کرد.
ضعف های آژانس تبلیغاتی درون سازمانی: اشكال اینجا است كه انعطاف پذیری كمتر می شود، هدفمند بودن و تجربه دار بودن كمتر شده و كاركنان پس از مدتی مایوس می شوند و بسیار بسته به پروژه و زمان انجام آن نگاه كرده و اصطلاحا بیات می شوند.

بوتیك خلاق (Creative Boutique)
این دسته از آژانس های تبلیغاتی صرفا خدمات تبلیغاتی خلاقانه ارائه می کنند. آژانس های تبلیغاتی تمام-خدمت در زمان شلوغی كارشان، برخی از پروژه ها را به بوتیك های خلاق ارائه كرده ولی اعضای گروه اصلی آژانس خود را گسترش نمیدهند. آژانس های داخلی و آژانس های ویژه نیز از این بوتیك های خلاق برای بدست آوردن ایده های تازه در كمپین های خود بهره میگیرند. گاهی اوقات عملكرد این بوتیك های خلاق به مراتب بهتر و اثر گذار تر از یك آژانس تبلیغاتی خدمات كامل بوده است.
حسن های بوتیك خلاق: معمولا خروجی كار در این بوتیك های خلاق تازه بوده و دربرگیرنده‌ دیدگاه های نو است.
ضعف های بوتیك خلاق: فعالیت های آنها شامل همه‌ فعالیت های تبلیغاتی نبوده و به همین منظور ممكن است بخشی از آنچه (اهداف) كه مشتری به دنبال آن می شود را از دست دهند. بنابراین ارتباط تنگاتنگ دوطرفه (مشتری و بوتیك خلاق)، در این فرایند الزامی است.

آژانس تبلیغاتی خریدار رسانه (Media Buyer Agency)
آژانس تبلیغاتی خریدار رسانه، یك شركت كاملا مستقل بوده كه به طور خاص فعالیت خرید رسانه را به عهده دارد، و در برخی مواقع زمان هایی را از رادیو و تلویزیون اجاره می کند. ماموریت اصلی این آژانس های تبلیغاتی، خرید مجموعه ای از رسانه ها با توجه به فرصت های رسانه ای و بودجه تبلیغاتی است. بنابراین این آژانس های تبلیغاتی، برای تجزیه و تحلیل اهداف رسانه ای و به دست آوردن فضا و زمان مناسب تبلیغات به کار گرفته می شوند. مشتری توسط آژانس های تبلیغاتی خریدار رسانه، راهبردهای رسانه ای خود را گسترش داده و توسط آنها برای خرید رسانه اقدام می کنند. به خاطر اینكه آژانس های تبلیغاتی خریدار رسانه همواره مقدار زیادی فضا را خریداری كرده (به دلیل ماهیت شغلیشان) و دراختار مشتریان خود قرار می دهند، از تخفیف های بهتری برخوردارند و می توانند برای مشتریانشان مبلغی از بودجه خرید رسانه را ذخیره کنند.

آژانس تبلیغاتی یكپارچه (Integrated Agency)
همان طور كه برخی از آژانس های تبلیغاتی، باهم قابلیت انجام برنامه های تبلیغاتی یكپارچه و اجرای فعالیت های رسانه ای یكپارچه را دارا هستند، برخی دیگر نیز قابلیت پیشنهاد خدماتی یكپارچه را نیز، دارا هستند كه به دو صورت زیر ارائه می دهند:
• یك شركت واحد یكپارچه (همان گروه، همه‌ فعالیت های خدماتی را بر عهده می گیرد)
• یك گروه شركت (گروه های مختلف، اجزای اجرایی یك كمپین را بر عهده می گیرند)
آژانس تبلیغاتی یكپارچه ممكن است ابزارهای گوناگونی (مانند فروش مستقیم، انتشارات، تبلیغ فروش و ...) را دراختیار داشته باشد كه در تبلیغات بسیار مهم و ضروری هستند و مشتری لازم دارد تا این فعالیت ها را به صورت یكپارچه و حرفه ای دریافت کند. اگرچه در این شرایط مشتری هزینه ی بیشتری را متقبل خواهد شد ولی در عوض به جای اینكه با چند آژانس تبلیغاتی قرارداد ببندد، فقط با یك آژانس تبلیغاتی یكپارچه، وارد عمل می شود.

آژانس تبلیغاتی اینتر اكتیو (Interactive Agency)
این قبیل آژانس های تبلیغاتی دسته بندی متنوع و مختلفی از جمله: طراحی/گسترش وب (Web Design/Development)، بازاریابی موتور جستجوی اینترنتی (Search Engine Marketing)، تبلیغات / بازاریابی اینترنتی (Internet Advertising/Marketing) و یا مشاوره‌تجارت/معاملات الكترونیكی (E-Business/E-Commerce Consulting) را دارا هستند. این آژانس ها محدوده‌وسیعی از خدمات را شامل می شوند. برخی از این آژانس ها به سرعت رشد كرده و با تغییر بازار كار، به سرعت كوچك می شوند. امروزه موفق ترین آژانس های اینتر اكتیو، آن دسته‌ای هستند كه به صورت اختصاصی فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی مشتریانشان را در فضای دیجیتال (Digital Space) انجام می دهند.
فضای دیجیتال به عنوان كانال الكترونیكی چندرسانه‌ای است كه پیام مشتری از درون آن شنیده می شود. فضای دیجیتال غالبا به اینترنت (Internet)، كیوسك ها (Kiosks)، سی دی رام ها (CD-ROMs)، دی وی دی ها (DVDs) و تجهیزاتی (iPod, PSP and Mobile) كه به سبك زندگی مربوط هستند، معنی می شود. آژانس های تبلیغاتی اینتر اكتیو خدماتی همچون : تعیین راهبرد، خلاقیت، دیزاین، نمایش تصاویر، گسترش در فضای دیجیتال، برنامه نویسی فلش و... (Flash and Otherwise)، اصلاحات سیستم های نرم افزاری (Deployment)، مدیریت در فضای دیجیتال و ارائه‌ی گزارشها را به مشتری تحویل میدهند. گاهی اوقات آژنسهای اینتر اكتیو این قبیل نیازها را برطرف میسازند : پیشرفت نسلهای دیجیتال، گسترش برند در فضای دیجیتال، پیشبرد راهبردهای بازاریابی و ارتباطی محاوره‌ای، برگزاری كمپین های قدرتمند رسانه‌ای دیجیتال، نمایش تصاویر برند در فضای محاوره‌ای، تهیه‌ی ابزارهای آموزشی الكترونیكی، بازاریابی از طریق پست الكترونیك، راه اندازی وب سایت های پرسش و پاسخ (Q&A) و...
نتیجه‌ی این قبیل آژانس های تبلیغاتی اینتر اكتیو، پدید آمدن شبكه های اجتماعی بر پایه‌ی وب همچون : MySpace, Facebook and YouTube بوده است. این مسئله آنچنان مهم و قابل توجه بوده كه برخی از شرکت ها از آژانس خود توقع ایجاد شبكه های اجتماعی اینترنتی را داشته اند. هنوز خیلی زود است تا گفته شود آژانس ها چگونه از این شبكه ها بهره مند خواهند شد اما آنچه مسلم است، این است كه آینده‌فعالیت های بازاریابی و ارتباطی برندها در این گونه فضاهای مجازی دیده می شوند.
به دلیل آنچه بالا گفته شد و اینكه شبكه های اجتماعی محاوره‌ای به سرعت در حال رشد هستند، در این محیط شرکت ها به راحتی شناخته و یا نابود می شوند. در این محیط، آژانس های تبلیغاتی اینتر اكتیو بر روی شهرت مشتری خود فعالیت می كنند.

انواع دیگری از آژانس های تبلیغاتی نیز شناخته شده اند كه از آن جمله می توان به "آژانس های رسانه‌ای اجتماعی" (Social Media Agency) با هدف ایجاد فضاهای پرسش و پاسخ و مدیریت شهرت مشتری و "آژانس های ارتباطات سلامتی" (Healthcare Communication Agency) و "آژانس های آموزش پزشكی" (Medical Education Agency) اشاره کرد.

منبع : http://www.modiriran.ir/modules/article/view.article.php/859نویسندگان

نظرسنجی

  مطالب این وبلاگ چه نیازی از شما را تامین می کند؟درج تبلیغ در انتهای پستهای وبلاگ


کافه بازاریابی

مرکز آموزش عالی علم و فن آوری شمس

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


خبرنامه وبلاگ

Powered by WebGozar