تبلیغات
بیمه -فروش-بازاریابی - نقش علم بازاریابی در حوزه سلامت

بیمه -فروش-بازاریابی

همین حالا انجام بده!

چهارشنبه 21 مهر 1395

نقش علم بازاریابی در حوزه سلامت

نویسنده: admin   

بازاریابی به عنوان یک علم مدیریتی، جای خود را در صنایع مختلف به خوبی باز کرده است و نقش مهمی‌در پیشرفت و سود بیشتر شرکت‌ها به اثبات رسانیده است. دنیای پویا و پررقابت امروزه، بیمارستان‌ها و به طور کلی بخش‌های مختلف نظام سلامت را از این امر مستثنی نکرده است. از اوایل دهه ۱۹۸۰ بازاریابی در نظام سلامت در کشورهای اروپای غربی جای خود را باز کرده و کم کم در سایر نقاط دنیا نیز رواج پیدا کرد.

بازاریابی بیمارستان با شناسایی نیازهای مشتریان، فرصت‌ها، درک موقعیت رقبا و تحلیل شرایط بازار به جذب مشتری بیشتر برای سازمان‌های بهداشتی درمانی کمک می‌کند. این امر خود سبب بهبود کیفیت خدمات و کالاهای سلامت می‌شود. و در اصل با درک این اصل مهم و حیاتی بازاریابی که سبب حیات دوباره و قودت گرفتن سازمان‌های بهداشتی درمانی می‌شود، یکی از وظایف مسئولین بیمارستان‌ها و نظام بهداشتی درمانی کشورهای مختلف را تخصیص بودجه به این نقش و اهمیت قائل شدن برای ایم علم قرار داده است.

طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا؛ بازاریابی فرایندی از برنامه ریزی و طرح ریزی، ارزش گذاری و اجرای مفاهیم و سهیم شدن نظرات، کالاها و خدمات، جهت ایجاد مبادله ای برای ارضای اهداف فردی و سازمانی است.

بازاریابی بهداشتی درمانی با گشترش تعریف عمومی‌بازاریابی با فعالیت‌های ابداعی که به نوعی با ارتقا، دسته بندی، ارزش گذاری انواع محصولات برخاسته از این عرضه و هر نوع مکانیزمی‌که در راستای ارتقای محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد رابطه تامه دارد.
نکته قابل توجه این است که بازاریابی تنها تبلیغات و روابط عمومی‌و مکاتبات مستقیم و مقولاتی از این دست نیست بلکه مجموعه ای از فرایندها و تکنیک‌های مختلف است.

برخلاف رشد مقبولیت بازاریابی، بازاریابان حوزه بهداشتی درمانی همچنان با چالش‌های زیادی روبرو هستند، تعداد کمی‌از مدیران این حوزه آموزش‌های لازم را در مورد جنبه‌های تجاری حوزه سلامت دیده اند و از این میزان هم کمتر در رابطه با بازاریابی آموزش‌های لازم را دیده اند.

دیدگاه برخی از مدیران آن است که فعالیت‌های تجاری ارتباطی با خدمات درمانی ندارند و اساسا این دو مقوله را جدای از هم ارزیابی می‌کنند و حتی در میان مدیرانی که بازاریابی را پذیرفته اند درباره نرخ بازگشت سرمایه همواره نگرانی دارند به ویژه ان که سازمان‌های بهداشتی درمانی امروزه از اندازه گیری واقعی هزینه تهیه یک خدمت ویژه عاجر هستند و انالیز نمودن هرینه منفعت برای ان‌ها دشوار است.

بازاریابان به ندرت آنگونه که شایسته است از طرف مدیران حوزه سلامت ارج نهاده می‌شوند و تلاش‌های ایشان مدنظر قرار نمی‌گیرد و بازاریابی هنوز به عنوان یک امر مهم تلقی نمی‌شود و برای این دسته از مدیران تحمل بازاریابان به منظور ایجاد توان رقابت در دنیای مدرن امروز مستلزم پرداخت هزینه ای است که باید پرداخت شود.

تغییرات در محیط بهداشتی درمانی در ابعاد گوناگون، بازاریابی را بیش از پیش بارز و نمایان کرده است. خیلی از گرایشاتی که روی محیط بهداشتی درمانی اثر می‌گذارند به بازاریابی اشاره داشته و همه ترقی‌های اخیر در حوزه سلامت یک بعد بازاریابی هم دارند و هر چه میزان تلاقی میان سازمان‌های بهداشتی درمانی و محیط اطراف آن‌ها بیشتر باشد نقش بازاریابی هم نمایان تر می‌شود.

سازمان‌های بهداشتی درمانی ماهیتا صنعتی پویا هستند که نیازمند خلاقیت و نوآوری است و هنوز فرصت‌های زیادی از بازاریابی که در سایر سازمان‌های صنعتی شناخته شده است در حوزه سلامت کشف نشده باقی مانده است.
نویسندگان

نظرسنجی

  مطالب این وبلاگ چه نیازی از شما را تامین می کند؟درج تبلیغ در انتهای پستهای وبلاگ


کافه بازاریابی

مرکز آموزش عالی علم و فن آوری شمس

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


خبرنامه وبلاگ

Powered by WebGozar