تبلیغات
بیمه -فروش-بازاریابی - چرایی کاهش توریسم سلامت در تبریز

بیمه -فروش-بازاریابی

همین حالا انجام بده!

چهارشنبه 21 مهر 1395

چرایی کاهش توریسم سلامت در تبریز

نویسنده: admin   طبقه بندی: عمومی، تجارت و فروش، اصول وفنون مذاکره، 

تبریز از دیرباز به واسطه وجود دانشگاه های معتبر به عنوان شهری با توان پزشکی بالا در ایران مطرح بوده است به گونه ای که از نقاط مختلف کشور جهت مداوا به این منطقه می آمدند و تا به امروز نیز این روال علی رغم فراز و نشیب های فراوان ادامه داشته است.

با گذشت زمان و سهولت رفت و آمد، طی یک دهه گذشته پای بیماران کشورهای همسایه از جمله آذربایجان نیز به تبریز باز شد و خیابان 17 شهریور که مرکز پزشکان مختصص این شهر است در طول روز شاهد هزاران بیمار از کشورهای همسایه بود.

با توجه به این که این بیماران همراه با هزینه های درمان خود مبلغی قابل توجهی را به امر خرید و هتل ها اختصاص می دادند، بازار بزرگ تبریز نیز رونق خاصی یافته بود، بر همین اساس عنوان توریست سلامت بر این مسافران گذاشته شد.

تعداد این توریست های سلامت تا سال 93 سیر صعودی داشت ولی حدود یک سالی می شود که رفت و آمدها دیگر رونق سابق را ندارد و به شدت شاهد نزول این آمار هستیم؛ شاید در بررسی عوامل دخیل در موضوع بتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

کرایه های نجومی رانندگان

توریست های سلامت بعد از گذشت از مرز برای انتقال به مرکز استان به ناچار اقدام به کرایه ماشین می کردند، نبود نظارت بر قیمت های حمل و نقل در این بخش موجب شده است که برخی از رانندگان هزینه هایی دلخواه را به این توریست ها تحمیل کنند.

این تیغ زنی رانندگان به اینجا ختم نمی شود بلکه در بخش های تبدیل پول ها به ریال ،معرفی دکتر و آزمایشگاه، هتل ها و حتی خورد و خوراک از این توریست ها سو استفاده می شد، به گونه ای که در برخی موارد درآمدهای رانندگان بیشتر از پزشک معالج بوده و بیماران بیشتر از دکتر به رانندگان پول می دادند.

قیمت های سرسام آور پزشکان معالج

به واسطه نبود دفترچه بیمه در توریست ها، پزشکان اقدام به ویزیت آزاد این افراد می کردند و بر همین اساس نیز با ارائه قیمت های سرسام آور و خارج از قوانین پزشکی به این بیماران ، آنها را مجبور به پرداخت این مبلغ می کردند.

این نوع اخاذی توسط برخی پزشکان تنها به موضوع حق ویزیت پایان نمی یافت بلکه برای مداوای خارج از نوبت نیز مبلغی قابل توجه را دریافت می کردند و به خاطر اینکه این بیمار بار دیگر به مطب دکتر برود با بیان این مطلب که "باید یکبار دیگر تو را معاینه کنم" حق ویزیت جلسه آینده را پیشاپیش از این فرد دریافت می کردند.

آزمایشگاه های سود جو

این توریست های سلامت در ادامه روند درمان خود طبق تجویز پزشک به آزمایشگاه ها مراجعه می کردند که در این مرحله نیز برخی عزیزان حاضر در آزمایشگاه های شهر کم لطفی در حق مهمان را به اوج خود رسانده و با گرفتن هزینه های غیر متعارف اقدام به آزمایش این افراد می کردند.

هتل داران و مسافرخانه های متقلب

با توجه به این که مراحل درمان این توریست ها در طول یک روز به پایان نمی رسد این افراد اقدام به پیدا کردن یک سرپناه برای گذراندن شب را می کنند که در این مرحله نیز رانندگان ببیماران را به محل های اقامت مورد قرارداد خود معرفی می کنند.

در این موضوع نیز هتل ها و مسافرخانه ها تنها برای یک شب اقامت قیمت های متنوع و زیادی را به مشتریان تحمیل می کنند، به گونه ای از نظر امکاناتی بسیار پایین بوده و حتی توانایی تهیه صبحانه را ندارند ولی از نظر مالی نزدیک به هتل های لوکس پول دریافت می کنند.

پیشرفت علم پزشکی در کشورهای همسایه

کشورهای همسایه با مشاهده اینکه بیمارن برای درمان به دیگر کشورها می روند و به نوعی ارز از کشور خارج می شود، افرادی را برای تحصیل به کشورهای اروپایی فرستادند و با بازگشت این افراد به کشورشان بیماران نیز به این افراد مراجعه می کنند و به دیگر کشورها مسافرت نمی کنند.

اینها تنها گوشه هایی از علل کاهش توریست های سلامت در شهر تبریز بود که دست به دست هم دادند و بخشی از درآمد حاصل از این مسافرت ها را قطع کردند.

باید منتظر ماند و دید کدام ارگان بر این بی نظمی و عدم مهمان نوازی ها نظارت خواهد داشت و تا به کی این اوضاع ادامه خواهد داشت؟
منبع : 
آناج نویسندگان

نظرسنجی

  مطالب این وبلاگ چه نیازی از شما را تامین می کند؟درج تبلیغ در انتهای پستهای وبلاگ


کافه بازاریابی

مرکز آموزش عالی علم و فن آوری شمس

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


خبرنامه وبلاگ

Powered by WebGozar